Bryting under Sommer-OL 1984
Bryting var med på det olympiske programmet for 19. gang 1984 i Los Angeles. Det ble konkurrert om tjue olympiske titler, ti i gresk-romersk stil og ti i fristil, kun for menn. USA ble klart beste nasjon med 9 gullmedaljer.
Medaljer[rediger | rediger kilde]
Bryting under Sommer-OL 1984 – Los Angeles | |||||
---|---|---|---|---|---|
Nr. | Land | Gull | Sølv | Bronse | Totalt |
1. | USA (USA) | 9 | 3 | 1 | 13 |
2. | Japan (JPN) | 2 | 5 | 2 | 9 |
3. | Sør-Korea (KOR) | 2 | 1 | 4 | 7 |
4. | Romania (ROU) | 2 | 1 | 3 | 6 |
5. | Jugoslavia (YUG) | 2 | 1 | 2 | 5 |
6. | Vest-Tyskland (FRG) | 1 | 2 | 0 | 3 |
7. | Finland (FIN) | 1 | 1 | 1 | 3 |
8. | Italia (ITA) | 1 | 0 | 0 | 1 |
9. | Sverige (SWE) | 0 | 2 | 2 | 4 |
10. | Canada (CAN) | 0 | 1 | 1 | 2 |
Hellas (GRE) | 0 | 1 | 1 | 2 | |
12. | Mexico (MEX) | 0 | 1 | 0 | 1 |
Syria (SYR) | 0 | 1 | 0 | 1 | |
14. | Storbritannia (GBR) | 0 | 0 | 1 | 1 |
Tyrkia (TUR) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Sveits (SUI) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Totalt | 20 | 20 | 20 | 60 |
Fristil[rediger | rediger kilde]
Papirvekt (48 kg)[rediger | rediger kilde]
Plass | Land | Utøver |
---|---|---|
1. | USA | Robert Weaver |
2. | JPN | Takashi Irie |
3. | KOR | Son Gab-Do |
Fluevekt (52 kg)[rediger | rediger kilde]
Plass | Land | Utøver |
---|---|---|
1. | YUG | Saban Trstena |
2. | KOR | Kim Jong-Kyu |
3. | JPN | Yuji Takada |
Bantamvekt (57 kg)[rediger | rediger kilde]
Plass | Land | Utøver |
---|---|---|
1. | JPN | Hideaki Tomiyama |
2. | USA | Barry Davis |
3. | KOR | Kim Eui-Kon |
Fjærvekt (62 kg)[rediger | rediger kilde]
Plass | Land | Utøver |
---|---|---|
1. | USA | Randy Lewis |
2. | JPN | Kosei Akaishi |
3. | KOR | Lee Jung-Keun |
Lettvekt (68 kg)[rediger | rediger kilde]
Plass | Land | Utøver |
---|---|---|
1. | KOR | You In-Tak |
2. | USA | Andrew Rein |
3. | FIN | Jukka Rauhala |
Weltervekt (74 kg)[rediger | rediger kilde]
Plass | Land | Utøver |
---|---|---|
1. | USA | David Schultz |
2. | FRG | Martin Knosp |
3. | YUG | Saban Sejdi |
Mellomvekt (82 kg)[rediger | rediger kilde]
Plass | Land | Utøver |
---|---|---|
1. | USA | Mark Schultz |
2. | JPN | Hideyuki Nagashima |
3. | CAN | Chris Rinke |
Lett tungvekt (90 kg)[rediger | rediger kilde]
Plass | Land | Utøver |
---|---|---|
1. | USA | Ed Banach |
2. | JPN | Akira Ohta |
3. | GBR | Noel Loban |
Tungvekt (100 kg)[rediger | rediger kilde]
Plass | Land | Utøver |
---|---|---|
1. | USA | Lou Banach |
2. | SYR | Joseph Atiyeh |
3. | ROU | Vasile Puşcaşu |
Supertungvekt (over 100 kg)[rediger | rediger kilde]
Plass | Land | Utøver |
---|---|---|
1. | USA | Bruce Baumgartner |
2. | CAN | Robert Molle |
3. | TUR | Ayhan Taskin |
Gresk-Romersk stil[rediger | rediger kilde]
Papirvekt (48 kg)[rediger | rediger kilde]
Plass | Land | Utøver |
---|---|---|
1. | ITA | Vincenzo Maenza |
2. | FRG | Markus Scherer |
3. | JPN | lkuzo Saito |
Fluevekt (52 kg)[rediger | rediger kilde]
Plass | Land | Utøver |
---|---|---|
1. | JPN | Atsuji Miyahara |
2. | MEX | Daniel Aceves |
3. | KOR | Bang Dae-Du |
Bantamvekt (57 kg)[rediger | rediger kilde]
Plass | Land | Utøver |
---|---|---|
1. | FRG | Pasquale Passarelli |
2. | JPN | Masaki Eto |
3. | GRE | Haralambos Holidis |
Fjærvekt (62 kg)[rediger | rediger kilde]
Plass | Land | Utøver |
---|---|---|
1. | KOR | Kim Weon-Kee |
2. | SWE | Kent-Olle Johansson |
3. | SUI | Hugo Dietsche |
Lettvekt (68 kg)[rediger | rediger kilde]
Plass | Land | Utøver |
---|---|---|
1. | YUG | Vlado Lisjak |
2. | FIN | Tapio Sipilä |
3. | USA | James Martinez |
Weltervekt (74 kg)[rediger | rediger kilde]
Plass | Land | Utøver |
---|---|---|
1. | FIN | Jouko Salomäki |
2. | SWE | Roger Tallroth |
3. | ROU | Stefan Rusu |
Mellomvekt (82 kg)[rediger | rediger kilde]
Plass | Land | Utøver |
---|---|---|
1. | ROU | Ion Draica |
2. | GRE | Dimitrios Thanopoulos |
3. | SWE | Sören Claesson |
Lett tungvekt (90 kg)[rediger | rediger kilde]
Plass | Land | Utøver |
---|---|---|
1. | USA | Steve Fraser |
2. | ROU | Ilie Matei |
3. | SWE | Frank Andersson |
Tungvekt (100 kg)[rediger | rediger kilde]
Plass | Land | Utøver |
---|---|---|
1. | ROU | Vasile Andrei |
2. | USA | Greg Gibson |
3. | YUG | Josef Tertelje |
Supertungvekt (over 100 kg)[rediger | rediger kilde]
Plass | Land | Utøver |
---|---|---|
1. | USA | Jeffrey Blatnick |
2. | YUG | Refik Memisevic |
3. | ROU | Victor Dolipschi |
Eksterne lenker[rediger | rediger kilde]
- Resultater og profilside Arkivert 28. desember 2008 hos Wayback Machine. på sports-reference.com
Autoritetsdata